Individual Awards

CONFERENCE ATHLETE OF THE YEAR    
Katie Smelker Cross Country 2014  
Vanessa Rockne Tennis 2013  
Jason Schmidt Baseball 2011  
Josh Damewood Baseball 2010  
Jesse Kurtenbach Baseball 2004  
Matt Giever Men's Basketball 2000  
Matt Tereshinski Baseball 1999  
Aaron Kranz Men's Basketball 1999  
Mac Rops Men's Basketball 1997  
Jason Selchert Baseball 1995  
       
     
OTHER CONFERENCE YEARLY AWARDS    
Trey Krier Baseball 2010 Pitcher of the Year
Derek Otton Soccer 2010 Defender of the Year
Laura Wortmann Outdoor Track 2009 Outstanding Peformance
Tevan Wenbourne Women's Basketball 2008 Defensive Player of the Year
Tevan Wenbourne Women's Basketball 2007 Defensive Player of the Year
Michelle Amundson Women's Basketball 2007 Frosh of the Year
Tevan Wenbourne Women's Basketball 2006 Defensive Player of the Year
Michelle Pfeifer Indoor Track 2004 Outstanding Peformance
Kate Heine Women's Basketball 2000 Defensive Player of the Year
Kate Heine Women's Basketball 1999 Rookie of the Year
Ryan Krempges Men's Basketball 1999 Defensive Player of the Year
Eric Wynia Indoor Track 1998 Outstanding Peformance
Ryan Krempges Men's Basketball 1997 Defensive Player of the Year
Nancy Ommen Women's Basketball 1996 Frosh of the Year
       
     
DR. LEROY WALKER CHAMPIONS OF CHARACTER    
Outstanding academic achievement, campus and community leadership embracing the five core character values of the NAIA Champions of Character initiative, athletic achievement and future ambition.
Holly Hegge Women's Basketball 2015  
Kylie Gross Women's Basketball 2012  
Josh Wenande Baseball 2011  
Michelle Amundson Women's Basketball 2010  
       
     
EMIL S. LISTON AWARD    
Outstanding academic, athletic, college and community service.    
Raquel Sutera Women's Basketball 2015  
Johanna Scheich Women's Basketball 2012  
Kylie Gross Women's Basketball 2010  
Amy Bigge Women's Basketball 2006  
Lucas Klumper Men's Basketball 2003 NAIA National Award winner
Kate Heine Women's Basketball 2000  
Mac Rops Men's Basketball 1997  
       
       
A.O. DEUR AWARD      
Excelled in scholarship, character and citizenship.    
Anna Kranz Women's Basketball 2000  
Tom Nelson Track 2000  
Ryan Krempges Men's Basketball 1998  
Julie Hinrichs Track 1996 NAIA National Award winner
       
     
JOHN WOLLMAN AWARD (SDIC ONLY)    
Outstanding academic, athletic, college and community service.    
Tom Nelson Track 2000  
       
     
COACH OF THE YEAR    
Tom Schlimgen Women's Golf 2015  
Albert Fernandez Softball 2013  
Albert Fernandez Softball 2011  
Andy Bernatow Baseball 2010  
Chuck Iverson Women's Basketball 2007  
Kelly Heller Baseball 2004  
Chuck Iverson Women's Basketball 1999  
Bob Tereshinski Baseball 1999  
Bob Tereshinski Baseball 1997  
Bob Tereshinski Baseball 1996  
Jim Thorson Men's Basketball 1996  
       
     
OTHER CONFERENCE COACHING/ADMINISTRATIVE AWARDS    
Albert Fernandez Coach of Character 2013  
       
     
OTHER NON-CONFERENCE AWARDS    
Athlete      
Matt Giever All South Dakota College Basketball Team 2000 2nd Team
Aaron Kranz All South Dakota College Basketball Team 1999 1st Team
Aaron Kranz SportsMax SD Male College Player of the Year 1999  
Nancy Ommen All South Dakota College Basketball Team 1999 2nd Team
Mac Rops All South Dakota College Basketball Team 1998 2nd Team
Coaching      
Chuck Iverson Women's Basketball 2007 WBCA Region Coach of the Year
Bob Tereshinski Baseball 2005 SD Male Coach of the Year
       
 
MOUNT MARTY COLLEGE AWARDS - YANKTON QUARTERBACK CLUB ATHLETES OF THE YEAR
The outstanding athlete at Mount Marty College in any class or sport.    
Male      
Sam Erickson Baseball 2016  
AJ Griffith Baseball 2015  
Jared Miller Baseball 2014  
Jared Miller Baseball 2013  
Jason Schmidt Baseball 2012  
Titus Kosgei Track 2011  
Trey Krier Baseball & Basketball 2010  
Dean Hansen Baseball 2009  
Billy McDonald Baseball 2008  
Cole Knippling Basketball 2007  
Justin Bonnichsen Basketball 2006  
Justin Bonnichsen Basketball 2005  
Jesse Kurtenback Baseball 2004  
Jesse Kurtenbach Baseball 2003  
David Gall Basketball 2002  
Aaron Losing Baseball 2001  
Female      
Alex Kneeland Basketball 2016  
Abbey VanDenBerg Track & Field 2015  
Katie Smelker Track & Field/Cross Country 2014  
Abbey VanDenBerg Track & Field 2013  
Kylie Gross Basketball 2012  
Jenny Miller Basketball 2011  
Michelle Amundson Basketball 2010  
Laura Wortman Track 2009  
Tevan Wenbourne Basketball 2008  
Laura Wortman Track 2007  
Tevan Wenbourne Basketball 2006  
Melissa Schmidt Basketball, Track & Cross Country 2005  
Michelle Pfeifer Track 2004  
Eliza Leloux Basketball & Track 2003  
Sarah Travnicek Volleyball 2002  
Katie Heine Basketball 2002  
Emily Fletcher Basketball 2001